Dünya 1000 Yıl Sonra Nasıl Görünecek ?

Oxford Üniversitesi Birliğinde Stephen Wawking insanın hayatta kalabilmesi için 1000 yıl geçmesi gerektiğini ileri sürmüştü. Gerçekten bu gerçekleşir mi bilmiyoruz fakat bilim ve teknoloji o kadar hızlı ilerliyor ki gelecek bizi heyecanlandırıyor. Bizleri 1000 yıl ileri götüren, gelecekte ne gibi şeylerin bizleri beklediğini gösteren o resimler.

İnsan ömrünün 1000 yıl olması

Bunun gerçekleşmesi her ne kadar zor görünse de, şuan Dünya üzerindeki zenginlerin bu çalışma konusunda çok desteklerde bulunduğu bilmelisiniz. Hayat yine zengine güzel sözü hayat zengine uzun olarak değişebilir. Tıbbi mühendisler bu çalışma için doku ve genler üzerinde çalışmaya devam etmektedir.

Dünya dışında başka gezegenlerde yaşam

Aslında bu gelecek o kadar uzakta olmadığını biliyoruz. Hali hazırda NASA gibi kuruluşlar Dünya dışında var olan yaşam alanlarını araştırıyorlar. Artık devlet bünyesinde bulunan şirketler dışında özel kuruluşlarda bu çalışmalara başladı. Özellikle 2002 yılında Elon Musk tarafından kurulan SpaceX Uzay Taşımacılık firması bu alanda büyük başarılara imza atmaktadır.

Süper Bireyler

Günümüzde hızlı artan estetik ameliyatları ile insanlar en iyi şekilde görünmek istiyorlar. Bununla birlikte daha iyi kiloya, vücudu sahip olmak isteniyor. Teknoloji ve bilim bu yönü ile insanlara her geçen gün daha fazla cevap vermekte. Gelecek 1000 yıl içinde genler üzerinde değişimler ve oynamalara bağlı olarak “Süper Bireyler” ortaya çıkabilir.

Sanal Bir Dünya

Bilim kurgu filmlerinde çok sık rastladığımız bir durumdur sanal gerçeklik. Bir arabayı süren, bir evi kontrol eden sanal beyinler. Bunlar sadece bununda sınırlı kalmayacak. İdeal eşler arayışları da sanal bir dünyaya kayma ihtimali yüksek. Tartışmadığınız, sıkıntı olmayan sadece güzel hisler ve sex için oluşturulmuş sanal bir dünya. Ne kadar mantıklı tartışılır doğrusu.

Süper Akıllı Bilgisayarlar

Gençlerimiz “abi bu bilgisayar GTA V kaldırır mı?” diye sormaya devam ede dursunlar, bilgisayar teknolojisi son hızı ile gelişmeye devam ediyor. Şuan büyük bir kaç firmada bulunan “Süper Bilgisayarlar” gelecek yıllarımızda daha da iyi olacak şekilde yaşamımızın her alanında olacak.

Hava Kargo

Sanal pazarlama günümüzde çok yaygın durumda. Pazarlanan her şey kargo şirketleri ile alıcılara ulaştırılmakta. Amazon gibi büyük firmalar alıcılara daha hızlı ve kolay ürün teslimi için büyük ar-ge çalışmaları yapmaktadır. Şimdiden depolarda taşıyıcı robotlar kullanılmaktadır. Bunlara ek olarak drone ile kargo teslim çalışmaları devam etmektedir. Gelecekte bizi bekleyen en önemli gelişmeler arasında yer almaktadır.

Makineleşmiş İnsanlar

Akıllı saat, akılı ayakkabı gibi giyilebilir teknolojik ürünler ile insanlık büyük bir makineleşmeye başladı. Terminatör filmlerinde yer alan sahnelerin gelecek yüzyıllarda hayatımızın içinde olacağı kesin. Bilim adamları biyotik gözler üzerinde yoğun çalışmalarda bulunuyorlar. Devamında kulak, burun gibi insan uzuvları ile devam etmesi muhtemel.

Yok Olan Bir Dünya

Her ne kadar güzellikler ve kolaylıklar hayatımızda olsa da bunlarla birlikte büyükte bir yıkım olduğu bilinmektedir. Gelişen bilinçsiz teknoloji nedeni ile doğa yok olmaya başladı. Yıllardan beri doğa tarafından atılana çığlık insanlar tarafından duyulmuyor. Ormanlar, denizler, buzullar, doğa harikası yerler yok olup gidiyor. Bu durumda geleceğimizin bir parçası olacak.

Ortak Bir Dil

Küreselleşme nedeni ile insanlar ortak bir dile ihtiyaç duyuyor ve şuan hali hazırda en önemli ortak dil İngilizce olarak görünüyor. Gelecek yüzyıllarda bu süreç İngilizce ile devam mı eder yoksa işaret dili yada teknolojinin getireceği bir dil mi kullanılır bilinmez.

Nanoteknoloji

Nanoteknoloji şuan giydiğimiz elbise ve birkaç alanda olsa da gelecek nanoteknoloji üzerinde kurulacaktır. Kar tutmayan yollar, ıslanmayan evler, çizilmeyen arabalar gelecekte bizi bekleyen en sırdan durumlardan olacak.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir