Kulak Sağlığınız İçin Bunu Kesin Yapın !

Haftada en az bir kaç kez kulak temizliği yapmak önemlidir. Kulaklarımızda biriken kir, kulak sağlığı için koruyucudur. Bunu bir çoğumuz bilmiyoruz. Bunun yanında kulak kiri kulak sağlığımız için bilgi vermektedir.

Şimdi elinize pamuklu kulak temizleyici alın ve kulağınızı temizleyin. Şimdi size pamuktaki kire göre ne anlama geldiğini açıklayacağız.

Gri Renk Kulak Kiri

 

Kulağınızda hiç bir belirti olmadan, temizlik yaptığınızda gri renkte bir kir çıkıyorsa, endişe edecek bir durum yoktur. Muhtemel olarak toz birikimidir. Şehirlerde hava kirliliği oldukça fazla olduğu için şehir sakinleri için oldukça olası bir durumdur.

Kan ile Kulak Kiri 

Kulağınızı temizlediğiniz de kan izleri görürseniz, kulak zarınızın delinmiş olma ihtimali vardır. Bu durumun devam etmesi durumunda kulağınızda kötüleşmeye yol açabilir. Kulak enfeksiyonlarına neden olabilir. En kısa zamanda doktorunuzu ziyaret etmelisiniz.

Kahverengi Renk Kulak Kiri

Kulağınızda akıntı var ve koyu renkte ise, bu vücudunuzun çok stresli bir zaman geçirdiğini işaret eder.  Sakinleşmek için huzurlu bir ortamda kendinize daha fazla zaman ayırmalısınız.

Siyah Renk Kulak Kiri

 

Kulak temizliğinde bir kez siyah kir ile karşılaştınız ise sıkıntı edecek durum söz konusu değil. Ancak kulaklarınızda kaşıntı oluyor, her geçen gün devam ediyor ve kulağınızdan siyah kir geliyorsa, kulağınızda renkli bir mantar enfeksiyonu anlamı taşıyor. Daha geç olmadan doktorunuzdan bir randevu alın.

Beyaz Renk Kulak Kiri

 

Kulak kirinize baktığınızda beyaz renk görüyorsanız vücudunuzun vitamin eksikliği göstermektedir. Özellikle demir, bakır ve mikro elementler bunların başında gelmektedir. Beslenmenize fasulye ve yulaf ezmesi eklemeniz için önerilir. Daha pratik olsun derseniz vitamin hapları kullanabilirsiniz.

Kötü Kokulu Kulak Kiri

Kulak kiri ile birlikte hoş olmayan bir koku alıyorsanız, orta kulak içinde bir enfeksiyona işaret etmektedir. Farklı kokular ve ara sıra işitme sıkıntısı çekiyorsanız KBB doktorunuza görünmelisiniz.

Sıvı Kulak Kiri

Kulak kiri rengi açılmış ve sıvı bir halde bulursanız, kulağınızda oluşmaya başlayan bir iltihabın habercisidir. Şanslı olduğunuzu bilmelisiniz. Erken teşhis önemlidir.

Kuru Kulak Kiri

Kulak kirini kuru bir durumda gözlemlerseniz, vücudunuzun yağ eksikliğini gösterir. Bunun dışında, cildin kuru ve cilt hastalıkları olabilir.

Bu bilgileri ilginç ve yararlı bulduysanız görüşlerinizi yorum kısmına yazabilir. Yeni yazılardan haberdar olmak için Facebook sayfamıza katılmayı unutmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir