Dünya 1000 Yıl Sonra Nasıl Görünecek ?

Oxford Üniversitesi Birliğinde Stephen Wawking insanın hayatta kalabilmesi için 1000 yıl geçmesi gerektiğini ileri sürmüştü. Gerçekten bu gerçekleşir mi bilmiyoruz fakat bilim ve teknoloji o kadar hızlı ilerliyor ki gelecek bizi heyecanlandırıyor. Bizleri 1000 yıl ileri götüren, gelecekte ne gibi şeylerin bizleri beklediğini gösteren o resimler.

İnsan ömrünün 1000 yıl olması

Bunun gerçekleşmesi her ne kadar zor görünse de, şuan Dünya üzerindeki zenginlerin bu çalışma konusunda çok desteklerde bulunduğu bilmelisiniz. Hayat yine zengine güzel sözü hayat zengine uzun olarak değişebilir. Tıbbi mühendisler bu çalışma için doku ve genler üzerinde çalışmaya devam etmektedir.

Dünya dışında başka gezegenlerde yaşam

Aslında bu gelecek o kadar uzakta olmadığını biliyoruz. Hali hazırda NASA gibi kuruluşlar Dünya dışında var olan yaşam alanlarını araştırıyorlar. Artık devlet bünyesinde bulunan şirketler dışında özel kuruluşlarda bu çalışmalara başladı. Özellikle 2002 yılında Elon Musk tarafından kurulan SpaceX Uzay Taşımacılık firması bu alanda büyük başarılara imza atmaktadır.

Süper Bireyler

Günümüzde hızlı artan estetik ameliyatları ile insanlar en iyi şekilde görünmek istiyorlar. Bununla birlikte daha iyi kiloya, vücudu sahip olmak isteniyor. Teknoloji ve bilim bu yönü ile insanlara her geçen gün daha fazla cevap vermekte. Gelecek 1000 yıl içinde genler üzerinde değişimler ve oynamalara bağlı olarak “Süper Bireyler” ortaya çıkabilir.

Sanal Bir Dünya

Bilim kurgu filmlerinde çok sık rastladığımız bir durumdur sanal gerçeklik. Bir arabayı süren, bir evi kontrol eden sanal beyinler. Bunlar sadece bununda sınırlı kalmayacak. İdeal eşler arayışları da sanal bir dünyaya kayma ihtimali yüksek. Tartışmadığınız, sıkıntı olmayan sadece güzel hisler ve sex için oluşturulmuş sanal bir dünya. Ne kadar mantıklı tartışılır doğrusu.

Süper Akıllı Bilgisayarlar

Gençlerimiz “abi bu bilgisayar GTA V kaldırır mı?” diye sormaya devam ede dursunlar, bilgisayar teknolojisi son hızı ile gelişmeye devam ediyor. Şuan büyük bir kaç firmada bulunan “Süper Bilgisayarlar” gelecek yıllarımızda daha da iyi olacak şekilde yaşamımızın her alanında olacak.

Hava Kargo

Sanal pazarlama günümüzde çok yaygın durumda. Pazarlanan her şey kargo şirketleri ile alıcılara ulaştırılmakta. Amazon gibi büyük firmalar alıcılara daha hızlı ve kolay ürün teslimi için büyük ar-ge çalışmaları yapmaktadır. Şimdiden depolarda taşıyıcı robotlar kullanılmaktadır. Bunlara ek olarak drone ile kargo teslim çalışmaları devam etmektedir. Gelecekte bizi bekleyen en önemli gelişmeler arasında yer almaktadır.

Makineleşmiş İnsanlar

Akıllı saat, akılı ayakkabı gibi giyilebilir teknolojik ürünler ile insanlık büyük bir makineleşmeye başladı. Terminatör filmlerinde yer alan sahnelerin gelecek yüzyıllarda hayatımızın içinde olacağı kesin. Bilim adamları biyotik gözler üzerinde yoğun çalışmalarda bulunuyorlar. Devamında kulak, burun gibi insan uzuvları ile devam etmesi muhtemel.

Yok Olan Bir Dünya

Her ne kadar güzellikler ve kolaylıklar hayatımızda olsa da bunlarla birlikte büyükte bir yıkım olduğu bilinmektedir. Gelişen bilinçsiz teknoloji nedeni ile doğa yok olmaya başladı. Yıllardan beri doğa tarafından atılana çığlık insanlar tarafından duyulmuyor. Ormanlar, denizler, buzullar, doğa harikası yerler yok olup gidiyor. Bu durumda geleceğimizin bir parçası olacak.

Ortak Bir Dil

Küreselleşme nedeni ile insanlar ortak bir dile ihtiyaç duyuyor ve şuan hali hazırda en önemli ortak dil İngilizce olarak görünüyor. Gelecek yüzyıllarda bu süreç İngilizce ile devam mı eder yoksa işaret dili yada teknolojinin getireceği bir dil mi kullanılır bilinmez.

Nanoteknoloji

Nanoteknoloji şuan giydiğimiz elbise ve birkaç alanda olsa da gelecek nanoteknoloji üzerinde kurulacaktır. Kar tutmayan yollar, ıslanmayan evler, çizilmeyen arabalar gelecekte bizi bekleyen en sırdan durumlardan olacak.

 

Kulak Sağlığınız İçin Bunu Kesin Yapın !

Haftada en az bir kaç kez kulak temizliği yapmak önemlidir. Kulaklarımızda biriken kir, kulak sağlığı için koruyucudur. Bunu bir çoğumuz bilmiyoruz. Bunun yanında kulak kiri kulak sağlığımız için bilgi vermektedir.

Şimdi elinize pamuklu kulak temizleyici alın ve kulağınızı temizleyin. Şimdi size pamuktaki kire göre ne anlama geldiğini açıklayacağız.

Gri Renk Kulak Kiri

 

Kulağınızda hiç bir belirti olmadan, temizlik yaptığınızda gri renkte bir kir çıkıyorsa, endişe edecek bir durum yoktur. Muhtemel olarak toz birikimidir. Şehirlerde hava kirliliği oldukça fazla olduğu için şehir sakinleri için oldukça olası bir durumdur.

Kan ile Kulak Kiri 

Kulağınızı temizlediğiniz de kan izleri görürseniz, kulak zarınızın delinmiş olma ihtimali vardır. Bu durumun devam etmesi durumunda kulağınızda kötüleşmeye yol açabilir. Kulak enfeksiyonlarına neden olabilir. En kısa zamanda doktorunuzu ziyaret etmelisiniz.

Kahverengi Renk Kulak Kiri

Kulağınızda akıntı var ve koyu renkte ise, bu vücudunuzun çok stresli bir zaman geçirdiğini işaret eder.  Sakinleşmek için huzurlu bir ortamda kendinize daha fazla zaman ayırmalısınız.

Siyah Renk Kulak Kiri

 

Kulak temizliğinde bir kez siyah kir ile karşılaştınız ise sıkıntı edecek durum söz konusu değil. Ancak kulaklarınızda kaşıntı oluyor, her geçen gün devam ediyor ve kulağınızdan siyah kir geliyorsa, kulağınızda renkli bir mantar enfeksiyonu anlamı taşıyor. Daha geç olmadan doktorunuzdan bir randevu alın.

Beyaz Renk Kulak Kiri

 

Kulak kirinize baktığınızda beyaz renk görüyorsanız vücudunuzun vitamin eksikliği göstermektedir. Özellikle demir, bakır ve mikro elementler bunların başında gelmektedir. Beslenmenize fasulye ve yulaf ezmesi eklemeniz için önerilir. Daha pratik olsun derseniz vitamin hapları kullanabilirsiniz.

Kötü Kokulu Kulak Kiri

Kulak kiri ile birlikte hoş olmayan bir koku alıyorsanız, orta kulak içinde bir enfeksiyona işaret etmektedir. Farklı kokular ve ara sıra işitme sıkıntısı çekiyorsanız KBB doktorunuza görünmelisiniz.

Sıvı Kulak Kiri

Kulak kiri rengi açılmış ve sıvı bir halde bulursanız, kulağınızda oluşmaya başlayan bir iltihabın habercisidir. Şanslı olduğunuzu bilmelisiniz. Erken teşhis önemlidir.

Kuru Kulak Kiri

Kulak kirini kuru bir durumda gözlemlerseniz, vücudunuzun yağ eksikliğini gösterir. Bunun dışında, cildin kuru ve cilt hastalıkları olabilir.

Bu bilgileri ilginç ve yararlı bulduysanız görüşlerinizi yorum kısmına yazabilir. Yeni yazılardan haberdar olmak için Facebook sayfamıza katılmayı unutmayın.

Parmaklarınızı bu şekilde tutun (Bakın ne oluyor!)

Şimdi ellerini açın ve iyice bir bakın. Gördüğünüzü sıradan bir el işte diye yorumluyorsanız, bir de refleksoloji uzmanlarından dinleyin. Refleksoloji uzmanları ellerinizde beden ve zihnin güçlendiren sinirsel hücrelerin olduklarını söylüyorlar. Bunun için ellerinizden çok sayıda aktif nokta bulunmaktadır. Birlikte parmak ve el hareketleri ile neler yapabiliriz bir bakalım.

Başparmak: Baş ağrısı ve Endişe-Kaygı

 

Baş parmağımız baş ağrılarında ve endişe durumlarında uyarılması gereken sinirsel hücreler vardır. Sizde zihinsel bir baş ağrısı ve endişe durumlarında, baş parmağınızı beş dakika boyunca yumuşak bir şekilde tutarak ağrılarını ve endişenizi azaltabilirsiniz.

İşaret Parmağı: Kas ağrıları ve hayal kırıklığı

 

Kol, bacak ağrıları ve kas sorunları yaşıyorsanız işaret parmağında bulunan sinirsel hücreleri uyarmanız gerekiyor. Hastalığın hafiflemesine ve hastanın kendini daha iyi hissetmesini sağlıyor. Aynı zamanda hayal kırıklığı gibi psikolojik durumlarda da işaret parmağınıza hafif basınç uygulayarak rahatlayabilirsiniz.

Orta Parmak: Öfke ve Yorgunluk

Son zamanlarda kendinizi diğer günlerden daha yorgun hissediyorsanız ya da basıncınız ile ilgili sorun yaşıyorsunuz orta parmağınıza yine aynı şekilde tutarak 5 dk boyunca hafif basınç uygulayın. Refleksoloji uzmanları orta parmağın çoğunlukla sinir ve öfke ile bağlantılı olduğunu söylemekteler. Başka bir araştırmaya göre karaciğer sorunlarına iyi gelmektedir. Denemekten ne çıkar!

Yüzük Parmağı: Sindirim Sorunları ve Olumsuzluk

Kendinizle ilgili şüpheli şeyler varsa, etrafınızda olumsuz şeylerin olduğunuzu hissediyorsanız, yüz parmağınızdaki aktif sinirleri uyarmanız gerekmektedir. Yüzük parmağına yapılan masaj sayesinde olumsuz düşüncelerden kurtulmak, sindirim ve solunum sistemini düzenlemek mümkün. Egzersizleri yaparken nefes kontrolü yapmayı ve sakin olmayı unutmayın!

Serçe Parmak: Sinirlilik ve Stres

Gelelim en küçük parmağımız olan serçe parmağına. Serçe parmağı benlik duygusu ile bağlantılıdır. Sizi stres altına sokan durumlarda ve sinirlenmenize neden olan olaylarda serçe parmağınıza resimde görüldüğü gibi egzersiz uygulayın. Bu masajlar ile zihinde açılmalar meydana gelerek derinleştiğiniz olaylardan kurtularak daha geniş düşünmenize olanak sağlayacaktır.

Son uyarılar !

  • Egzersizleri her iki eldeki parmak için uygulayın. Örneğin sağ el işaret parmağı ile sol el işaret parmağı.
  • Egzersizleri yaparken sakin olun ve nefes kontrolü yapın. Kendinizi odaklayın.
  • Bilinçsiz şekilde sadece hareketleri yapmaktan uzak durun. Bir el alışkanlığı kazanmayın.

 

Kepekten kurtulmanın yolları

Kafa kaşıntısı olan insanların her gün yüzleşmesi gereken bir çok sorun bulunmaktadır ve bunların en çok rahatsız edeni kafa deri kaşıntısıdır. Kaşınan kafa derisi her zaman toplum içinde rahatsız etmektedir. Buda kendimize karşı güvensizlik hissetmemize neden olmaktadır. Bu sebeplerden dolayı hastalıklar hakkında daha fazla bilgi edinmek ve tedavi konusunda yardımcı olacaktır.

 

Bu yazımızda kafa kaşıntısına neden olan nedenleri sıralayacağız ve tedavi noktasında bizlere yardımcı olacaktır. Yazımızda dermatologların en çok tavsiyeleri göz önüne alınmıştır. Siz de kafa kaşıntısı sorunları yaşıyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Kepek, kafa kaşıntısı oluşumunda en önemli nedenlerden biridir. Genellikle ergenlik dönemleri olan 13 yaş ile 50 yaş arasında ortaya meydana gelmektedir. Kepek sorunu nüfusun %50’de görülmektedir. Kafa derisinde ince, beyaz ve gri renklerde bir katman ve kaşınma hissi ile kendini göstermektedir. Kafa derisindeki hücreler kepek etkisine bağlı olarak dökülür. Döküntü omuz bölgelerinde pul pul şeklinde beyaz ve gri renklerde görülmektedir.

Sizlerde doğal olarak en kısa sürede kepeklerden kurtulmak için aşağıdaki tavsiyelerimizi uygulayın.

1.Saçınızı düzenli olarak yıkayın

Düzenli saç yıkaması sağlık saç ve saç derisinin anahtar tavsiyesidir. Kepek oluşumuna neden olan ölü hücrelerin temizliğini sağlar. Saç derisini aşırı kurumasına neden olmayacak şekilde 2-3 günde gerekirse her gün saçlarınızı yıkayınız.

2.Doğru saç fırça seçimi

Doğal yollar ile kepeğini yok etmek istiyorsanız, duş alırken kullandığınız saç fırçanızı doğru seçmiş olmanız gerekir. Seçmiş olduğunuz fırçanın deride bulunan yağ tabakasını iyi dağıtıyor olması gerekir. Fakat saç dökülmesine neden olan saç ve saç diplerine zarar veren fırçalardan uzak durunuz.

3.Stresi azaltın

 

Günlük hayatta yaşımız olduğunuz stres sadece saç dökülmesine neden olmaz aynı zamanda saç derisinde kepeklenmeye neden olan yan etkilere sahiptir. Stresli durumlarda baş gelmesini bilmelisiniz. Sizi strese her ne sokuyorsa ondan sonra çeşitli spor veya müzik aktiviteleri ile stresi dağıtmalısınız.

4.Sağlıklı gıdalar tüketin

Sağlıklı yiyecekler tüketmek sağlığınızı korumada önemlidir. Besin eksikliğine bağlı olarak saç derisinde ölü hücrelenme olabilir ve bu kepek sorununa neden olabilir. Özellikle B6 vitamini ve çinko bakımından zengin olan yiyeceklerin tüketilmesi gerekir.

5. Muz ile karışım hazırlayın

Evde ilaçı olarak tavsiye edeceğimiz ürünlerin başında muz gelmektedir. Muzu sirke ile iyice karıştırarak, kalın bir maske ile saçınıza fırça yardımıyla uygulayın. 10 dakika boyunca masaj yapın. 1 saat içerisinde su ve hafif bir şampuan ile yıkayın. Bu sadece ölü saç derisi yenilenecektir.

6. Bebek yağı kullanabilirsiniz

Bazı bebek yağları kepeği kaldırmak için uygulayabilirsiniz. Bir bebek yağını 10 dakika masaj yaparak uygulayın. Sabah kalktığınızda yıkayın.

7.Yumurta yağı

Yumurta yağı saçların kök hücrelerini canlandırır. Kepeği ortadan kaldırmak ve parlak saçlara sahip olmak için kullanabilirsiniz. Yumurta yağ içerisinde omega-3 asitleri içermektedir. Sadece gece boyunca 10 dakika masaj yaparak uygulayın ve sabah uyandığınızda yıkayıp, durulayın. Yastığınız kirlenmemesi için saçınızı bir havlu ile sarın. Alternatif olarak güzel bir maske yapmak için yumurta sarısını kullanabilirsiniz.

Kepek tedavisinde saçların sık yıkamak ve kepeğe karşı şampuan kullanmak tavsiye edilmektedir. Hafif kepek  sorunlarında çinko ve selenyum bileşenleri içeren şampuanlar kullanmalısınız. Ağır kepek sorunları yaşıyorsanız reçeteli antifungal şampuan kullanmalısınız.

Cildiniz size özel olduğunu unutmayınız. Piyasada bulunan her kepek şampuanın sizin kafa derinize iyi geleceğini düşünmeyin. Bunun için saç deri analizi sağlayan tıp merkezlerinden yardım alın. Sonuçlara göre şampuanı belirleyin. Sorunun büyük kısmını çözecektir.

Tırnak üstündeki bu siyah çizgiye dikkat edin!

Kanser her geçen gün artıyor. Çoğu insan kanser olduğunu ilerleyen zamanlarda anlayabiliyor. Düzenli sağlık kontrollerini yaptırmayan insanlar kanserin öldürücü olduğu safhada hastalığından haberdar olabiliyor. Kanser türleri farklı belirtiler gösterebiliyor.

Aşağıdaki resimde göreceğiniz üzere, bir güzellik uzmanı tırnağı üzerinde oluşmuş siyah çizgiyi tespit ederek müşterisini uyardı. Bu tırnağın sahibi “Jean” adlı bir bayan. Olay devamında şu şekilde gelişti; Güzellik merkezinde bulunanlar siyah çizgi üzerinde çeşitli yorumlar yaptılar. Kalsiyum ve demir eksikliği olduğunu söyleyenler oldu. Oje ile kapatılabilir tavsiyesinde bulundular. Fakat güzellik uzmanı bunun bir kanser belirtisi olduğunu biliyordu ve Jean’a doktora gitmesini tavsiye etti.

Jean, hastaneye gitti ve doktor onun agresif bir melanom (kötü huylu kanser türü) olduğunu söyledi. Güzellik uzmanın farkına varması ile Jean hastalığı ilerlemeden erken teşhis konuldu. Jean bu durumu facebook hesabından paylaşarak insanları uyardı.

Sizlerde vücudunuzda oluşan farklı değişiklikleri gözardı etmeyin. Derinizde, tırnaklarınızda oluşan farklı şeylere dikkat edin. Çünkü bazen ciddi hastalıkların habercisi olabiliyor. Hastalığı erken tespit etmek hayat kurtarıyor.

Yazımızı daha fazla insana ulaştırmak için arkadaşlarınız ile paylaşın.

Saç büyümesine iyi gelen biyotin zengini gıdalar

Biyotin hücre büyümelerinde önemlidir. Metabolizma ve yağ asidi üretimini artırıcı olarak bilinir. Biyotin (B7) vitamini, tırnak, saç ve cilt için gereklidir. Biyotin, eksikliği sağlıksız bir cilt, zayıf tırnak ve saç dökülmesine neden olur. Siz okuyucularımız için, biyotin faydalarını ve biyotin içeren gıdaların listelemek amacı ile bu makalemizi oluşturduk.

Biyotin eksikliği düzenli olarak oluşmaz, ancak biyotin içeren gıdalar düzenli tüketilmezse deri ve saçlarda sorunlara neden olabilir. Neyse ki biyotin eksikliğini gidermek zor değil. Şimdi biyotin zengini gıdalarımızı sıralayalım.

1.Badem

Badem içinde zengin oranda E Vitamini içermektedir. Bademi düzenli olarak tükettiğinizde cildinizdeki kırışıklıklarının düzeldiğini ve pürüzsüzleştiğini göreceksiniz.

2.Havuç

Havuç, içermiş olduğu beta-karoten ile göz sağlığı için yardımcıdır. Bunun yanında biyotin içermesi ile saç uzaması için önemlidir. Listemizde ikinci sırayı verdik.

3.Tahıllar

Çok rahatlıkla bulabileceğim olan tahıllar, sağlımız için önemli içeriklere sahiptir. Bundan önceki gıdalar gibi tahıllarda biyotin içermekte ve saç büyümesine yardım etmektedir. Bir dilim buğday ekmeyi tüketerek 0.002 mikrogram biyotin kazanmak mümkündür.

4. Soğuk Su Balıkları

Balık birkaç farklı türleri arasında, soğuk su balıkları biyotik içermektedir. Bu soğuk su balıkları sıralayacak olursa; ringa balığı, sardalya, somon, ton balığı ve alabalık. Ayrıca omega içerikleri ile kan dolaşımını artırır. Bundan dolayı sofranızdan bu balıkları eksik etmeyin.

5.Ceviz

Ceviz, badem gibi en iyi derecede biotin içeriği ile doğal saç büyümesine yardımcı olur. Bunun yanında çinko, potasyum, demir, kalsiyum ve protein ihtiyacınızı da karşılayacaktır. Ek bilgi olarak ceviz hücre yaşlanmasını geciktirmektedir.

6.Ispanak

Sıraladığımız gıdalar arasında et türü ürünleri tüketmiyorsanız, ıspanak tam size göre. Sebzeler içinde ıspanak, biyotin içerik bakımından en iyisidir. Bunun yanında kesinlikle çok lezzetli, basit ve ilginç bir tadı vardır.

7.Tavuk

Tavuk sağlıklı tırnak ve saç büyümesi için gerekli olan B3 Vitamini içermektedir. Bunun için organik tavuk tercih edin. Vücut geliştirmek ile ilgileniyorsanız tavuk tüketimini iyi seviyede tutun.

8.Yuğurt

Geldik milli gıdamıza. Yoğurt delinince akla ilk kalori yakmak gelir. Fakat yoğurt biyotin içeriği ile saç uzamasına ve güçlü tırnak gelişimine katkı sağlamaktadır.

Bizden bu kadar. Sağlıklı güzel günlerde, başka bir yazımızda buluşmak üzere…

Horlamanın canına okumak için 10 ipuçu

Horlama, günümüzde oldukça yaygın bir hastalık olup, nadir bir sorun değildir. Horlama günlük yaşantımız için zayıflatıcıdır. Bildiğimiz üzere, birlikte uyulan kişiler için kötü sonuçlar doğurmasın yanında, kişinin kendi sağlığına da zarar vermektedir. Bu makalemizde huzurlu bir uyku çekebilmenin ipuçlarını sunacağız. Horlamanın canına okumak için yazımızı okuma devam et.

1.Soya sütü tercih edin

Laktoz hassasiyeti bulunan kişilerde inek sütü horlamaya teşvik etmektedir. Burun ve kanalların kapanmasına neden olabilmektedir. İnek sütüne alternatif olarak soya sütünü tüketmelisin.

2.Bal ekleyiniz

Bal bir anti-enflamatuar olmasının yanında, iyi bir anti-mikrobiyal özelliği vardır. Horlamaya neden olan boğaz şişkinliğini bal tükerek şifa bulabilirsiniz. Çay tüketiyorsanız, bal ilave ederek için. Bir çok ünlü opera sanatçısı bal tüketimine dikkat eder. Çünkü boğaz şişkinliği ve kalınlığını almaktadır.

3.Kırmızı et tüketimine dikkat edin

Kırmızı et tüketim konusunda kesin horlamaya neden oluyor demiyoruz. Fakat doymuş yağlar nedeni ile horlamaya neden olmaktadır. Sizden isteğimiz kırmızı et tüketimine bir süre ara vermeniz ve horlama durumunuza bakmanız.

4.Düşük bir karbonhidrat diyeti yapın

Karbonhidrat değeri düşük bir yemek programı ile hayatına devam etmelisin. Bu şekilde insülin değerini dengeleyerek uyku kalitesini artırabilirsin.

5.Çay içebilirsiniz

Birçok sıcak bilgiye göre çay horlamayı engellediği söylenmektedir. Bunun da nedeni tıkanıklığı ve balgam oluşumunu engellemesidir. Çaya bal veya limon ekleyerek daha etkili hale getirebilirsiniz.

6.Hoşuna gitmeyebilir ama soğan tüketin

Soğan anti-oksidan bakımından en zengin gıdalardandır. Hava yolu ile alınan bir çok maddeye karşı sizi koruyacakatır. Diyet yemeğinde bulundurmalısın.

7.Olmazsa olmaz “Zeytinyağ”

Kırmızı et tüketiminin doymuş yağlar nedeni ile tüketmemen gerektiğini söylemiştik. Doymuş yağ içeren ürünlerin yerine zeytinyağ tüketmelisin. Zeytinyağ aynı zamanda damar iltihabını azaltır.

8.Uyku pozisyonunu değiştir.

Bazı uyku pozisyonları horlamaya neden olmaktadır. Daha uygun pozisyonlara uymaya dikkat et.

9.Alkol tüketimine bir son ver.

Alkol hiç horlamayan bir kişiyi bile o gün horlamasına neden olabilir. Özellikle uymadan önce tüketilen arkol çok kötü horlamaya neden olmaktadır. Sağlığın içinde alkolden uzak dur.

10.Bağımlı iseniz zor ama sigarayı bırakmalısınız.

Duman, boğaz ve burun yolunu tahriş eder. Bu tahriş horlamanıza neden olur. Kendine çok şey katarsın. Sigarayı bırak.