Amut Hareketi Nasıl Yapılır ?

Amut, eller üzerinde vücut duruşunun tam tersi yani eller aşağıda olacak şekilde yukarı doğru dikilme hareketine denir. Bu hareket beden eğitimi derslerinde yer almaktadır. Başka bir ifade ile amuda kalkmak olarak da ifade edilir. Amut hareketi bir çok sporda ana hatlardan biridir. Özellikle cimnastik sporlarında kilit hareketlerdendir. Amut hareketinde kol kasları ve denge yeterli seviyede olmalıdır.

İlk denemelerde sürekli düşmeler meydana geleceği için çim, toprak veya suni yumuşak halı gibi yerler tercih etmelisiniz. Harekete başlamadan önce kol, ayak ve bel için ısınma hareketinde bulunmalısınız.

Hareketi uygun pozisyonda yapana kadar yanında bir yardımcın olmalıdır. Hareketleri yaparken ne kadar doğru yaptığı anlaman zor olacaktır. Aynı zamanda ilk denemelerde dengede durman için yardımcı olacağını da unutma.

Devamını uzmanından dinleyelim;

 

Babaların Çocuklar ile İmtihanı

Çocuklar her ne kadar anne ve babanın ortak sorumluluğu olsa da bebek ve çocuk bakıcılığı babaya düştüğünde durum biraz değişiyor. Anne gibi sabırlı ve ince düşünemeyen babalar çözümü pratik zekaları ile hallediyorlar. Daha az enerji ile olayı kontrol altına almaya çalışıyorlar. Sizlere babaların bebekler ile baş etmede kullanmış olduğu yöntem ve teknikleri gösteren fotoğrafları topladık.

1.Arabada üç bebekler ile baş edemiyor musunuz? Bir birileri ile mi didişiyorlar. Çözüm gayet basit.

2. Duvar, parke demeden her yeri karalayan ve çizen bir afacan mı var evde? Hayal dünyasından uzak olmasını da istemiyorsanız bir büyük koli işinizi görecektir. Geriye renkli renkli kalemler almak kalıyor.

3.Bilgisayar başına geçtiğinizde klavye ve mause saldırı düzenliyor. Bir keyfiniz var bir türlü oynayamıyor musun? Bu yöntem tam sizin için. Kendinize bir koruma alın ve bebeğiniz ile sınırlarınızı çizin.

4. Kaykay yapmanıza dört çocuk engel olamaz değil mi? Onları da arkaya katın ve kaldığınız yerden devam edin. Çok şirin duruyorlar doğrusu.

5. Anne sıcaklığınız hissettirmek gerek. Bebeğin alışkanlıkları birden değişmez. Bunu düşünen babamız süper pratik zeka ile sorunu çözmüş.

6. Bebeğine karşı son derece ilgili bir baba. Hem bilgisayarda kalmak hemde bebeğe sahip çıkma adına ortak paydada buluşan bir çözüm ile mouse pad’e alternatif bobo ped icat etmiş oldu. 

7. Babaların da kendine ayıracak vakitlere ihtiyacı vardır. Bebeğini de gözünün önünde olsun isterse sonuç bu olur.

8. Bebeklerin ve çocukların da spora ihtiyacı olduğunu unutmayın. Gerçi siz unutsanız bile onlar sizi unutmaz 🙂 

Sağlıklı ve Uzun Tırnakların için 5 Doğal Yöntem

Kuşkusuz bir çok kadın ellerinin güzel görünmesini uzun ve bakımlı tırnaklardan geçtiğini düşünür. Kimi zaman kısa kesilmiş olan tırnakların hemen şekillendirilmesini istenir. İşte birazdan yazacağım doğal yapabileceğiniz ürünler ile sağlıklı ve uzun tırnaklara sahip olabilirsiniz. Bununla birlikte tırnakta sararmalara ve mantar oluşumuna da engel olmuş olacaksınız.

1.Yöntem: Beyaz Sirke

Öncelikle ellerini ve özellikle tırnaklarınızı sabunla güzelce yıkayın ve durulayın. Ardından bir kaba beyaz sirke koyun ve tırnaklarınızı 15-20 dakika sirkede bekletin. Sirke kokusunu gidermek için ellerinizi tekrar yıkayın ve kurulayın. Her gün bu yöntemi yaparak hem ellerinizi dezenfekte  etmiş olur hemde tırnak mantarı oluşumunda engel olmuş olursunuz. Aynı zamanda bu yöntem tırnak uzamasını hızlandırmaktadır.

2.Yöntem : Portakal Suyu

Portakal suyu kahvaltıda çok sık tükettiğimiz bir meyvedir. Portakal içinde bulundurmuş olduğu poliasit tırnak sağlığı için yararlıdır. Yapmanız gereken taze sıkılmış portakal suyunda tırnaklarınızı 15 dakika bekletmek ve suyu ile yıkayıp kurulamak.

3. Yöntem: Limon Suyu

Limonda, portakal gibi tırnak sağlığı için önemli olan C vitamini bakımından oldukça zengindir. Limon sararmış tırnak bakımı içinde şifadır. Tırnakların parlamasında yardımcı olur. İki yemek kaşığı limon suyu ve bir yemek kaşığı zeytin yağını karıştırın. Elde etmiş olduğunuz karışımı biraz ısıtın. Tırnaklarınızı bu karışımda 15 dakika bekletin. Bu yöntemi her gün uygulayabilirsiniz. Karışım dışında limonları dilimlere ayırarak tırnaklarınıza sürebilirsiniz.

4. Yöntem: Diş Macunu

Sigara içen insanların ortak şikayetlerinden bir tanesi de tırnak sararmasıdır. Diş fırçalamada kullandığınız, diş macununu aynı zamanda tırnak bakımında da kullanabilirsiniz. Tırnaklarınıza diş macunu sürün ve 5 dakika beklettikten sonra hafifçe fırçalayın. Bir hafta bu yöntemi uygulayarak sararmış tırnaklarınıza şifa olabilirsiniz.

5.Yöntem: Hindistan Yağı

Hindistan yağı tırnak uzanmasında kullanabilirsiniz.  Tırnakların beslenmesi ve gerekli olan nem ihtiyacını karşılamaktadır. Tırnak uzanmasını sağlayan tırnak derisini güçlendirir. Yapmanız gereken gece uymadan önce tırnak ve çevresini hindistan yağı ile ovmak.

Bu yöntemler dışında haftada iki kere uygulayabileceğiniz bir doğal yöntem daha verelim;

  • 2 kaşık zeytinyağı
  • 1 kaşık bal
  • 1 kaşık sirke
  • 1 kaşık limon suyu

Yukarıdaki ürünleri bir kaba alıp karıştırın. Karışımı çok az ısıtın. Elde etmiş olduğunuz karışımda tırnaklarınızı 20 dakika bekletin. Böylelikte daha uzun ve sağlıklı tırnaklara sahip olabilirsiniz.

Aklınızı Başınızdan Alacak Çanta Tasarımları

Bayan olsun erkek olsun çantalar hayatımızın vazgeçilmez eşyalarından biri. Bu durum bayanlarda daha da önemli olsa da erkekler içinde bir çok alanda kullanılmaktadır. Çanta ile serüvenimiz daha küçük yaşta alınan mini çantalar ile başlayıp, okulla giderken içine alabildiğine kitap doldurduğumuz çantalar ile devam etmekte. İlerleyen yaşımızla birlikte içimizde oluşan sanat ve moda hisleri ile çantalarımız daha renkli ve farklı hale gelmektedir.

Max ve Luba yapmış oldukları çanta tasarımları ile çanta kalıbına farklı anlam kazandırdılar. Çanta illa ki çanta şeklinde mi görünmek zorunda diyerek, normal objeleri göz önüne alarak çantalarına tasarladılar. İnternette yayınladıktan sonra da çok büyük bir ilgi gördüler. Onlarca sipariş aldılar. Bunun yanında yeni tasarım istekleri de her geçen gün arttı. Eğer sizde en sevdiğiniz nesneyi çanta halinde istiyorsanız aşağıdaki adresten ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için ; Etsy

#1 Çilek Kavanozu Çantası

#2 Keman Sırt Çantası

#3 Çaydanlık Çanta

#4 Benzin Bidonu Çanta

#5 Uçan Balon Çanta

#6 Kedi Tasarımlı Çanta

#7 Davul Tasarımlı Çanta

#8 Küp Tasarımlı Çanta

#9 Pasta Tasarımla Çanta

#10 Fotoğraf Makine Tasarımlı Çanta

Sizlere 10 tane çanta tasarımı sunmuş olduk. Daha fazla ürün ve tasarımlara göz atmak için yazının başında yer alan adrese gidebilirsiniz. Yeni paylaşımlardan haberdar olmak için Facebook sayfamızı takip edebilirsiniz.

Kesinlikle Takip Edilmesi Gereken Youtube Kanalları

Youtube, 2003 yılında hayatımıza “kendini izle” isminde girdi. Türkiye’de ise 2010 yılından sonra değerli hale geldi. Her geçen gün Youtube büyüdü. Fakat Youtube yayıncılarına para kazandırmaya başlaması ile birlikte içerik üreticilerin çok boş içerikler ile Youtube kirletmeye başladı. Çok kaliteli içerikler ise bu çöp yığınları nedeni ile arka planda kaldı ve kalmaya devam ediyor. Bu yazımızda hayatımıza değer katacak bilgi ve kalite kokan Youtube kanallarını bu çöplükte çıkartmaya karar verdik. Her geçen gün kanal sayısı artabilir ona göre 😉

1. Primitive Technology

Bu kanal severek izleyeceğiniz ve her izlediğinizde çok şey öğreneceğiniz videolar içerir. Videoları çeken arkadaş videoları Avustralya çekmektedir. Videoların temek amacı doğada hiçbir teknolojik alet kullanmadan doğadan her şeyi alarak hayatımızı devam ettirmektir. Sizlerde videolarını izlediğinizde hayatını kıskanabilirsiniz. Her ne kadar İngilizce dilinde olsa da kişi (ismini bilmiyorum, bilen yorum kısmına yazsın) hiç konuşmadığın için yaptıkları yeterli anlamak için.  Aynı zamanda bir blok sitesi de bulunmaktadır.

2. Barış Özcan

Barış Özcan Youtube kanalı adında anlaşılacağı üzere bir Türk Yotube kanalı. Yiğidi öldürüp hakkını vermek gerekirse (bu arada yiğidi neden öldürüyoruz bilmiyorum) Türkiye Youtube üzerinde en eğitici içerik veren kanal olduğunu söyleyebiliriz. Eğitim seviyesi her ne kadar üst kademelere hitap etse de her insanın kendine değer katacağı bir şey bulabilir bu kanalda.

 3. İphonedo Türkiye
Her ne kadar teknoloji kanalı olsa da, teknoloji ile komedi ve eğlenceyi bir arada bulabileceğiniz bir kanal. Ürün değerlendirmeleri gayet objektif olduğunu belirtelim. Fakat isminden de anlayacağınız üzere kanal Iphone Dünyası üzerine kurulmuştur. Kanalın halihazırda 100 binin üzerinde abonesi bulunmaktadır.
4. Kurcala
Kanal ağır mizah içermektedir. Mizah seviyenize göre birçok ince gönderme ve ironi videolarında bulunmaktadır. Videolarına 2013 yılının Kasım ayında başlamıştır. Sağlam genel kültürün yanında, gündeme dair güzel derlemeler sunmaktadır. Videolarda İç Anadolu’nun kokusu bulunmaktadır. Buram buram Ankara, Kırıkkale, Niğde, Yozgat kokmaktadır. Kendi açıklamaları ile “Şehri gri, mizahı kara” bir Youtube kanalıdır. Stolk kanalı kadar sağlam bir ekibi bulunmasa da, Stolk kanalını izliyorsanız bu kanalıda takip etmenizi öneriyoruz.

 

Hayatımız boyunca doğru bildiğimiz 6 yanlış şey

Hayatta yaptığımız öyle durum ve davranışlar var ki bazen sebebini ve nedenini bilmeyiz. Sadece herkes aynı şeyi yaptığı için onalar gibi davranmayı seçeriz. Kimi zaman sürü psikolojisi kimi zamanda olay ve durumlara kafa yormamaktan kaynaklanmaktadır. Bu yazımızda hayatımızda birçok insanın yanlış bildiği ve yaptığı beş durumu aydınlatıyoruz.

Çanta Kullanımı

Sırt çantalarını sırt tarafımıza takıp taşımak bir çok eklem ağrılarını oluşmasına neden oluyor. Omurgamızda meydana gelecek aksaklıklar ve değişiklikler ile sağlığımızdan olabiliriz. Özellikle küçük yaştaki öğrencilerin okul sırt çantaları gelişim dönemindeki çocukların vücut gelişimi için tehdit oluşturuyor. Sırt çantalarını ön tarafımıza alarakta taşıyabileceğimizi unutmayalım.

Yatma Pozisyon

Rahatına düşkün bir çok insan yüz üstü veya sırt üstü yatmayı tercih etmektedir. Yüz üstü yatmak en tehlikeli pozisyondur. Çünkü kas ve bağların gerilmesine neden olur.  Vücudumuz için en ideal yatma pozisyonu ise sağ yan tarafımıza dizlerimizi karnımıza doğru çekerek “cenin” şeklinde yatmaktır. Çünkü pozisyonda midemiz yukarı kısımda kalarak vücut ağırlığı altında kalmazken, dizlerimizi karın bölgesine çekerek diz kapaklarında oluşacak eklem ağrılarına iyi gelmektedir.

Antep Fıstığı Kabuğu

Kabuklu yemişler arasında kabuğunu en zor çıkartığımız ürünlerdendir antep fıstığı. Kaliteli antep fıstığı kolaylıkla kabuğundan ayrılırken orta ve düşük kaliteli olanları zor ayrılmaktadır. Bu yüzden bir çok insan dişlerini kullanmaktadır. Aslında doğru olan  bir antep fıstığı kabuğu ile diğer kabukları açmaktır. Hem tırnaklarınızı hemde dişlerinizi korumuş olursunuz.

Meyve Suyu Kutuları

Marketlerden almış olduğumuz kutu meyve sularını bardaklara dökerken sıkıntı yaşarız. Çünkü dökerken düzenli akmaz ve çevreye damlatırız. Bunun için tıkanıklık yapmayan kapak geliştirildi fakat biz bunu da doğru kullanmıyoruz. Bardağa meyve suyunu dökerken kapak kısmının yukarı kısımda olmasına dikkat edin. Bu şekilde meyve suyu düzgün boşalacak ve tıkanıklık yapmayacaktır.

Telefon Kulaklık Kullanımı

Telefon kulaklıklarını yukarıda resimde olduğu gibi takıyorsanız sizde kulaklığı yanlış kullanıyorsunuz. Çünkü kulak yapısına göre tasarlanmış olan kulaklıklar kulak arkasından gelerek kulağınıza oturmuyorsa kulağınızda durması zordur. Ve kulaklıktan gelen seslerden tam anlamı ile istifade edemezsiniz. Resimde yer alan doğru kullanım şeklini deneyin. Bize katılacaksınız.

Klozet Oturma Pozisyonu

 

Kültürümüzde olmasa da artık bir çok evde klozet bulunmaktadır. İlk kez karşılaşan ve yanlış alışkanlık kazanan bir çok insan klozete yanlış şekilde oturmaktadır. Atalarımız boşuna çömelerek tuvaletlerini yapmıyorlardı. Alaturka tuvaletler bundan dolayı doğru olanıydı. Yukarıdaki resme bakarak sizde klozet tuvaletlerde doğru şekilde oturun. Sağlığınız için önemli olduğunu unutmayın !

Şimdilik bizden bu kadar. Daha fazla paylaşımdan haberdar olmak için Facebook sayfamıza katıl !

Diz ağrısı için doğal çözümler

Diz ağrısı, kemik yapılarından kaynaklanan insanlar arasında çok sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Diz noktası; diz bağı, diz kapağı ve diz kıkırdaklarından oluşmaktadır. Eğer yürümede zorlanıyor, diz kitlenmesi, toparlama, şişkinlik ve kızarıklık belirtiler varsa diz sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Bu yazımızda diz ağrısı için ev ilaçları, egzersiz, otlar ve daha fazlasını ele aldık.

1.Kilonuzu dengeleyin

Vücut kilonu endeksinin normalin üstündeyse diz ağrısına neden olmaktadır. Vücudumuzun ağırlığından en çok diz bölgesi etkilenmektedir. Fazla kilolarınız varsa kurtulmanız gerekir. Kilonuz dengelendiği zaman doğal olarak diz ağrılarınız hafifleyecektir.

2. Dinlenin ve rahatlayın

Diz ağrısı oluştuğunda, yeterince rahatlamak için dinlenmeniz gerekir. Rahatladığınız da stresiniz azalmış olacaktır. Ağrılarınızın azalmasını sağlayacaktır. Bu yapmak içinde nefes egzersizleri ve çeşitli meditasyon yöntemleri kullanabilirsiniz.

3. Uykuya yeterli zaman ayırın

Doğal olarak diz ağrısı çözmek istiyorsanız gece uyku için yeterli zamanı ayırmalısınız. Diz ağrıları nedeni ile uykudan uyanmalar meydana gelebilir. Uyku düzensizliklerine neden olabilir. Fazla mesai yaparak veya kendinizi zorlayarak sağlığınızı daha da kötü hale getirmeyin.

4. Sıcak ve soğuk tampon uygulayın

Diz ağrınız şiddetlendiği zaman ısıtmış olduğunuz havlu veya sıcak su torbaları ile tampon yaparak uygulayabilirsiniz. Aynı yöntemi soğuk tampon olarak da kullanabilirsiniz. Bir buz torbası veya soğuk su ile yıkanmış havlu kullanabilirsiniz. Akşamları uymadan sıcak banyo yapmanızda işe yarayacaktır. Mümkünse kaplıcalara gitmeyi ihmal etmeyin.

5.Zerdeçal

Zerdeçal, doğal bir ağrı kesicidir. Bu bitki iltihab kurutucu, kanseri önlemekte ve kan dolaşımını arttırır. Zerdeçal eklem ağrıları, morluk, ayak burkulmasında ilaç olacak kullanılmaktadır. Zerdeçalı yemeklerinizde kullanarak faydalarından yararlanmalısınız. Bunun için zerdeçal yemek tariflerine göz atın.

6.Zencefil

Zencefil mutfaklarda çok sıklıkla bulunmaktadır. Kolayca market ve pazarda bulunabilir. Zerdeçal gibi zencefilde diz ağrısı tedavisinde etkili olmaktadır. Zencefil, kas, baş ağrılarına, adet sancılarına, mide bulantısına ve romatizmaya iyi gelmektedir. Her gün zencefil çayı içerek ağrılarını azaltabilirsiniz.

7. Kedi otu kökü

Ağrınızı dindirmek içim kedi otu kökü kullanmalısınız. Bu bitki çok uzun zamanlardan beri ağrıların şifasında, stresin azalmasında ve uykusuzlukta kullanıla gelmiştir. Kedi otu kökünü çay olarak günlük içebilirsiniz.

 

Kepekten kurtulmanın yolları

Kafa kaşıntısı olan insanların her gün yüzleşmesi gereken bir çok sorun bulunmaktadır ve bunların en çok rahatsız edeni kafa deri kaşıntısıdır. Kaşınan kafa derisi her zaman toplum içinde rahatsız etmektedir. Buda kendimize karşı güvensizlik hissetmemize neden olmaktadır. Bu sebeplerden dolayı hastalıklar hakkında daha fazla bilgi edinmek ve tedavi konusunda yardımcı olacaktır.

 

Bu yazımızda kafa kaşıntısına neden olan nedenleri sıralayacağız ve tedavi noktasında bizlere yardımcı olacaktır. Yazımızda dermatologların en çok tavsiyeleri göz önüne alınmıştır. Siz de kafa kaşıntısı sorunları yaşıyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Kepek, kafa kaşıntısı oluşumunda en önemli nedenlerden biridir. Genellikle ergenlik dönemleri olan 13 yaş ile 50 yaş arasında ortaya meydana gelmektedir. Kepek sorunu nüfusun %50’de görülmektedir. Kafa derisinde ince, beyaz ve gri renklerde bir katman ve kaşınma hissi ile kendini göstermektedir. Kafa derisindeki hücreler kepek etkisine bağlı olarak dökülür. Döküntü omuz bölgelerinde pul pul şeklinde beyaz ve gri renklerde görülmektedir.

Sizlerde doğal olarak en kısa sürede kepeklerden kurtulmak için aşağıdaki tavsiyelerimizi uygulayın.

1.Saçınızı düzenli olarak yıkayın

Düzenli saç yıkaması sağlık saç ve saç derisinin anahtar tavsiyesidir. Kepek oluşumuna neden olan ölü hücrelerin temizliğini sağlar. Saç derisini aşırı kurumasına neden olmayacak şekilde 2-3 günde gerekirse her gün saçlarınızı yıkayınız.

2.Doğru saç fırça seçimi

Doğal yollar ile kepeğini yok etmek istiyorsanız, duş alırken kullandığınız saç fırçanızı doğru seçmiş olmanız gerekir. Seçmiş olduğunuz fırçanın deride bulunan yağ tabakasını iyi dağıtıyor olması gerekir. Fakat saç dökülmesine neden olan saç ve saç diplerine zarar veren fırçalardan uzak durunuz.

3.Stresi azaltın

 

Günlük hayatta yaşımız olduğunuz stres sadece saç dökülmesine neden olmaz aynı zamanda saç derisinde kepeklenmeye neden olan yan etkilere sahiptir. Stresli durumlarda baş gelmesini bilmelisiniz. Sizi strese her ne sokuyorsa ondan sonra çeşitli spor veya müzik aktiviteleri ile stresi dağıtmalısınız.

4.Sağlıklı gıdalar tüketin

Sağlıklı yiyecekler tüketmek sağlığınızı korumada önemlidir. Besin eksikliğine bağlı olarak saç derisinde ölü hücrelenme olabilir ve bu kepek sorununa neden olabilir. Özellikle B6 vitamini ve çinko bakımından zengin olan yiyeceklerin tüketilmesi gerekir.

5. Muz ile karışım hazırlayın

Evde ilaçı olarak tavsiye edeceğimiz ürünlerin başında muz gelmektedir. Muzu sirke ile iyice karıştırarak, kalın bir maske ile saçınıza fırça yardımıyla uygulayın. 10 dakika boyunca masaj yapın. 1 saat içerisinde su ve hafif bir şampuan ile yıkayın. Bu sadece ölü saç derisi yenilenecektir.

6. Bebek yağı kullanabilirsiniz

Bazı bebek yağları kepeği kaldırmak için uygulayabilirsiniz. Bir bebek yağını 10 dakika masaj yaparak uygulayın. Sabah kalktığınızda yıkayın.

7.Yumurta yağı

Yumurta yağı saçların kök hücrelerini canlandırır. Kepeği ortadan kaldırmak ve parlak saçlara sahip olmak için kullanabilirsiniz. Yumurta yağ içerisinde omega-3 asitleri içermektedir. Sadece gece boyunca 10 dakika masaj yaparak uygulayın ve sabah uyandığınızda yıkayıp, durulayın. Yastığınız kirlenmemesi için saçınızı bir havlu ile sarın. Alternatif olarak güzel bir maske yapmak için yumurta sarısını kullanabilirsiniz.

Kepek tedavisinde saçların sık yıkamak ve kepeğe karşı şampuan kullanmak tavsiye edilmektedir. Hafif kepek  sorunlarında çinko ve selenyum bileşenleri içeren şampuanlar kullanmalısınız. Ağır kepek sorunları yaşıyorsanız reçeteli antifungal şampuan kullanmalısınız.

Cildiniz size özel olduğunu unutmayınız. Piyasada bulunan her kepek şampuanın sizin kafa derinize iyi geleceğini düşünmeyin. Bunun için saç deri analizi sağlayan tıp merkezlerinden yardım alın. Sonuçlara göre şampuanı belirleyin. Sorunun büyük kısmını çözecektir.

Defne yaprağını yaktıktan sonra bakın ne oluyor!

Defne yaprağı öyle bir bitki yaprağı ki yemeklerinize tat vermenin yanı sıra insanın ruh halini de değiştiriyor. Antik Roma ve Yunanistan’da tıbbi ilaç olarak kullanılan defne yaprağı sıcak su ile kaynatılıp içildiğinde bir çok hastalığa şifa oluyor. Anti-baktariel özelliği ile gribe iyi geliyor.

Bazı evlerde sıradışı bir koku alırsınız. Aldığınız bu koku size huzur verir ve her gittiğinizde iyi hissedersiniz. Peki bu kokunun ne olduğunu hiç merak ettiniz mi ? Defne yaprakları insanların ruh hallerini olumlu yönde değiştirdiği biliniyor. Defne yaprakları ile evinizde güzellikler katmak mümkün. Gerekli olan malzemeler gayet basit.

  • Defne yaprağı
  • Çelik bir kap

Defne yapraklarının hızlı yanmasını göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Defne yaprağını tutuşturduktan hemen sonra odanın içine sinen rahatlatıcı bir koku ile karşılaşacaksınız.  10 dakika ardından tamamen gevşediğinizi hissedeceksiniz. Defne yapraklarının yermiş olduğu gevşeme ve huzurun içindeki kimyasal maddeler olduğu tahmin ediliyor. Sağlığınızda gözle görünür iyileşmeler görmeseniz de evinizin harika koktuğunu hissedeceksiniz.

Defne yaprağının faydaları bununla sınırlı değil. Özellikle yaz aylarında evimizi istila eden karasinek, sivrisinek ve hamam böceği gibi haşereleri evinizden uzak tutmaktadır. Kimyasal ürünler kullanmadan ve bunlara para harcamadan doğal olan bu yöntemi kullanın.

Yazımızı arkadaşlarınız ile paylaşmayı, facebook sayfamıza abone olmayı unutmayın.

Yüzyıllardır Kullanılan 10 Güzellik Sırrı

İnsanlar yüzyıllardan beri güzellik adına bir çok yöntem izlenmiş ve kullanmışlardır. Günümüzde modern güzellik sırlarının arkasında tarih de uygulana gelen yöntemler yatmaktadır. Bu uygulamaları büyük çoğunlukla ise bayanlar uyguluyor. İşte o güzellik sırları:

1.Göğüs bölgelerinize lahana koyun

Çok önceden beridir kullanılan göğüse lahana koyma, bebek emziren annelerin göğüs kısmında oluşan acı ve iltihaplanmayı engelliyor. Yapılması gereken göğüs şeklini alan lahana yaprağının göğüse konulmasıdır.

2.Artık büyük sır olmasa kesinlikle yapanız gereken “Kil Maskesi”

Kil özellikle cilt bakımında önemli bir madde olarak kullanılıyor. Yüz bakımında parlak yüze sahip olmada, saç bakımında ise güçlü saçlara sahip olmada, yağlanmada ise selülit oluşumuna engel olmakta kullanılmaktadır.

3. Balın faydalarını saymakla tükenmiyor 

Balın faydalarını saymakla bitirmek mümkün değil. Fakat güzellik ve cilt bakımından bal, selülit tedavisinde kullanılmaktadır. Selülit oluşmuş olan bölgeye balı sürüp, avuç içi ile bastırmak ve bu işlemi tekrar etmek gerekiyor.

4. Türkiye’mizin zenginliği kaplıca suları

Bu güzellik sırrı özellikle Antik Roma kadınları tarafından sürekli kullanılıyordu. Sıcak ve kaplıca suları ile dinlendirici ve vücudu temizlerken, soğuk su banyolarında ise metabolizbayı düzenleyerek kilo vermeyi sağlıyor.

5.Kültürümüzde önemli yeri olan: Kına

Saç bakımında daha çok kullanılan kına, saç boyamalarda da kullanılmaktadır. Saçları güçlendirmek ve onarmak için kullanılıyordu.

6. Saç güzelliği sağlayan limon suyu

Kına gibi limon suyu da saç bakımında kullanıla gelen bir bakım maddesidir. Saç rengini açmak için limon suyu ile saçları yıkayıp güneşe çıkmanız yeterlidir.

7.Doğal epilasyon; Şeker

Çok iyi yapışkan madde haline gelen şeker tüy ve kıl temizliğinde uzunca zaman kullanılmıştır. Günümüzde epilasyon olarak adlandırılan bu olay teknoloji ile yapılırken şeker doğal bir yöntem sunmaktadır.

8.Cildiniz dokulu kumaş ile temizleyin

Cilt temizliğinde kullanılmış olan bu yöntem ölü deri hücrelerinin deriden temizlemek için kullanılmaktaydı. Yapmanız gereken dokulu bir kumaş ile cildinize sürterek ölü cilt hücrelerini temizlemek.

9. Masaj ve Yağlar: Aromaterapi 

Diğer bir tabir ile masaj ve yağlar ile gelen bakım yöntemidir. Masajın rahatlatıcı etkisinin yanında yanında kullanılan yağlar sayesinde vücutta yenilenme sağlamaktadır.

10. Saçın güç kaynağı “Yumurta Maskesi”

Saçların güçlenmesi ve parlaklık kazanmasında kullanılan tekniktir. Saç özünü desteklemekte ve saçlara parlaklık kazandırmaktadır.